نقره خلاقیت خلاقیت قانونی سینمایی نمایندگان مجلس

نقره: خلاقیت خلاقیت قانونی سینمایی نمایندگان مجلس اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اجتماعی اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

«۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی‌کرد ولی الان چند ساله که مدل‌های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله ج

اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

عبارات مهم : تاسوعا

«۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی کرد ولی الان چند ساله که مدل های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله جوون ها پیدا میشه. اون قدر مشتری زیاده که وقت سر خاروندن هم ندارم…»

به گزارش روزنامه قانون ؛ «تلفن همراهش هر چند دقیقه یک بار زنگ می خورد و آن سوی خط، جوان هایی با هزار خواهش و تمنا وقت می خواهند. وقت جهت اصلاح موی سرشان. چند روز زیاد به دهم محرم نمانده و هر طور شده است می خواهند تا آن روز موی سرشان را به شیوه و شکل امسال آرایش کنند.

اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

با آقای آرایشگر جهت تهیه گزارش تماس می گیریم، سرد جواب می دهد: «وقت ندارم. چند روز بعد از دهم زنگ بزن.» گوشی را می گذارد؛ بدون این که بگویم چه کاری دارم. دوباره تماس می گیرم و پیش از این که خلقش تنگ شود و گوشی را قطع کند، می گویم خبرنگارم و می خواهم راجع به مشتری های این چند روز گزارشی تهیه کنم. باز هم می گوید وقت ندارد ولی هنگامی که می گویم چه کسی شماره اش را داده، قبول می کند. انگار خاطر آن طرف برایش خیلی عزیز است که لحن حرف زدنش عوض کردن می کند.

ساعت سه ظهر که سرش خلوت هست، سر قرار می روم. آرایشگاهش طبقه دوم ساختمان نوسازی است که هیچ وقت فکرش را نمی کردم. مگر می شود آرایشگاه مردانه وسط این همه آپارتمان مسکونی باشد؟ زنگ را می زنم و جوان ریزه و لاغراندامی با موهای مدل تیفوسی در را باز می کند. می پرسد وقت دارم یا نه؟ در جواب می گویم خبرنگارم و با «آرش» (صاحب آرایشگاه) هماهنگ کرده ام.

«۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی‌کرد ولی الان چند ساله که مدل‌های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله ج

اینجا منزل ای است که شبیه آرایشگاه شیک و پیکی درآمده و هیچ گونه نمی شود آن را با آرایشگاه های قدیم که جلوی درشان گل و گلدان می گذاشتند و قناری های روی میخ شلاقی می خواندند، یکی دانست. دو تا صندلی آخرین مدل توی پذیرایی گذاشته اند که توانایی های عجیب و غریبی دارند. دور تا دور پذیرایی را آینه زده اند تا مشتری شاهد اصلاح موی سرش باشد.

عکس های بازیگران و صورت های معروف خارجی و برگه A۴ که رویش قیمت اصلاح و آرایش نوشته شده است را بالای آینه زده اند. «اصلاح عادی، ۳۵ هزار تومان»، «اصلاح عادی با شست وشو ۴۰ هزار تومان»، «اصلاح با حالت ۵۰ هزار تومان»، «اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان»!

شاگرد آرایشگاه، توی اتاق می رود و آمدنم را به آرش اطلاع می دهد و برمی گردد توی سالن و خرده موهایی را که روی زمین پخش شده است اند، جارو می کند. آرش ساعت سه تا چهار عصر مشتری قبول نمی کند. وقت ناهار و استراحتش هست. توی این چند روزه از ساعت ۹ صبح تا ۲ نیمه شب کار می کند. این را شاگرد آرایشگاه به من می گوید.

اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

آرش از اتاق بیرون می آید. جوان ۳۰ – ۳۲ ساله ای هست، میانه قد و فربه با شکم جلو آمده که بدتر از من موهایش هم ریخته و بقیه موهایش را از ته تراشیده هست. لقمه آخر ناهارش را پایین نداده، سلام می دهد و روبه رویم می نشیند.

بر خلاف تصورم که صدایش را از پشت تلفن شنیده بودم، جوان شوخ و گشاده رویی هست. نیم ساعت زیاد وقت ندارد. چیزی نمانده که سر و کله مشتری ها پیدا شود. از او راجع به مدل های ماه محرم و بازار اصلاح موی سر در این ایام می پرسم.

«۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی‌کرد ولی الان چند ساله که مدل‌های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله ج

می گوید: «راستش رو بگم که مشتری توی این ۱۰ روز زیاد از ۱۰ روز آخر ساله. اون قدر که مشتری زنگ میزنه، عاصی میشم به خدا. والا ۱۰ – ۲۰ سال پیش کسی توی این چند روز به احترام عزای امام حسین اصلاح نمی کرد ولی الان چند ساله که مدل های عجیب و غریب دراومده و از چند روز مونده به محرم سروکله جوون ها پیدا میشه. اون قدر مشتری زیاده که وقت سر خاروندن هم ندارم ولی راجع به مدل موهایی که به اسم مدل تاسوعایی و عاشورایی دراومده باید بگم، این مدلا ساختگی هستن و این اسم ها رو همین جوون ها درآوردن و ما به هیچ وجه چنین مدل هایی نداریم. میان دور سرشون رو خالی میکنن و موهاشون رو به شکل خامه ا ی اوج می زنند. یک سری ها هم از ما میخوان اسم حضرت عباس رو دور سرشون با تیغ و ماشین طراحی کنیم که اسمش رو گذاشتن مدل تاسوعایی. اون یکی مدل هم که به مدل عاشورایی مشهور شده، اسم امام حسین دور سرشون نوشته میشه. هر سال هم مدل ها کمی عوض کردن میکنه ولی تفکر همون تفکره.»

هنوز پنج دقیقه از صحبت های مان نگذشته که تلفن آرش زنگ می خورد. جواب می دهد و مدام می گوید: «نمیشه، به خدا وقت ندارم. بذار جهت چند روز دیگه.» بالاخره با کلی خواهش و تمناهای جوانی که پشت خط هست، آرش قبول می کند و ساعت ۱۲ شب وقت می دهد.

اصلاح تاسوعا و عاشورایی ۶۰ هزار تومان!

آرش ادامه حرفش را می گیرد: «اگر بگم ناراحتم از این که مشتری ها آیا این مدل ها رو از من میخوان، بیراه نگفتم ولی ما هم در سال چند بار بازارمان سکه میشه؛ یکیش همین دهه اول محرمه. اون قدر که توی این چند روز مشتری دارم، توی چند روز آخر سال مشتری ندارم. بعضی هاشون تو این دهه شاید دو بار و حتی شده است سه بار میان آرایشگاه تا مدل موشون رو تثبیت کنیم. عده ای هم قبل از شروع شدن مراسم، هر شب میان و موهاشون رو سشوار میکشن. به هر حال این کار ماست و باید به خواسته مشتری احترام بذاریم.»

ساعت ۱۰ دقیقه به ۴ است و زنگ در به صدا درمی آید. در باز می شود و جوانی ۲۰ ساله و سبزه رو سلام می کند. بدون این که چیزی از آرش بپرسد، روی صندلی می نشیند. هنوز گپ مان تمام نشده از آرش می خواهد دور موهایش را خالی کند و طوری اصلاح کند که تا عاشورا نیازی به آرایشگاه آمدن نداشته باشد.

آرش پیشبند را می بندد و کارش را با ماشین شروع می کند. دور سر جوانک را خالی کرده و با نوک تیغه ماشین، پشت سرش مثل حکاکی چیره دست می نویسد: «یا ابالفضل». کم کم سر کله مشتری های دیگر پیدا می شود. جوان های سیاه پوشی که در نگاه اول نیازی به اصلاح موی ارزش ندارند ولی آمده اند تا آخرین مدل روی سرشان اجرا شود؛ مدل تاسوعایی!

یکی ارزش که پرانرژی تر از دو مشتری دیگر هست، جوان ۲۱ ساله ای به نام «نیما»ست. جوان قد بلند و باریک با گونه های برآمده که مدام سر به سر بقیه می گذارد. از او راجع به این مدل های عجیب و غریب می پرسم. می خندد و به شوخی می گوید: «عمو نکنه حسودی می کنی؟ اگه اندازه ما مو داشتی مطمئنم میومدی همین مدل، موهاتو می زدی.»

بعدش شروع می کند به توضیح مدل موهای محرم: «راستش من سن و سالی ندارم که راجع به ۲۰ – ۳۰ سال پیش حرفی بزنم ولی الان هفت -هشت سالی میشود که جهت محرم، جوون ها موهاشون رو اصلاح میکنن. بالاخره باید خوشتیپ باشیم نه این که درب و داغون و با موهای اصلاح نشده تو کوچه و خیابون عزاداری کنیم. باید تر و تمیز باشیم. الان این مدل که می بینی آقا آرش روی سر این رفیقمون داره پیاده میکنه، مدل خامه ای هست. خودم میخوام مدل تیفوسی بزنم، یک کم مدلش قدیمی شده است ولی من از این مدل خوشم میاد. دور سرمون هم میدیم اسم آقا رو بزنه تا بشه مدل تاسوعایی یا عاشورایی. ما هم اعتقاداتی داریم جهت خودمون.»

سر آرش شلوغ و شلوغ تر می شود و مدل هایی که روی سر مشتری ها مدام تکرار می شود، مدل هایی جهت تاسوعا و عاشوراست.»

واژه های کلیدی: تاسوعا | آرایشگاه | اصلاح مو | آرایشگاه | تاسوعا و عاشورا | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs